Miks on nii palju põhikoolitusi?

Inimesed on vahel segaduses Hea Koera kooli kursustesüsteemist. Mõned arvavad, et kui Kutsikate eelkool on läbitud, siis on saadud piisavalt. Mõned arvavad, et kui Parema kontakti kursus (Kodukoera põhikoolitus 1 e. KPK1) on läbitud, siis on korras. Rohkem pole vaja, sest “näitusekoera” ju ei taheta… Vahel tahetakse võtta esiteks KPK3 (Jalutame KOOS) ja alles siis läbida teised kursused.

Miks on nii, et kursuseid ei saa vahele jätta, ülejärgmisesse “klassi” hüpata ei saa.
IMGP1299Hea Koera koolil on õppekava, mis on koostatud koeraomaniku ja koera heaolu silmas pidades.
See tähendab, et koer ja koeraomanik peaksid saama elada nii, et mõlemad seda elu naudiksid. See tähendab, et omanik peab teadma, millised on tema koera eeldused ja vajadused ning kuidas ta saab neid rahuldada. Samuti peab omanik mõttetööd tegema selle kallal, millised on ta enda ja pereliikmete soovid ja vajadused. Viimane annab meile juhised selle kohta, milliseid käitumisi üldse õpetama hakata, sest aeg ja muud ressursid on ju piiratud. Koeral, kes elab korteris koos hulga lastega, on vaja mõnevõrra teistsuguseid oskuseid kui koeral, kes elab maal üksiku vanainimesega.
KursusedIMG_5991
Kutsikakool on mõeldud just koju saabunud päris tillukestele 2-4-kuustele kutsikatele. Neil on vaja harjuda oma uues kodus ilma õdede-vendadeta elama. Neil on vaja harjuda autode, tolmuimejate, köögikombainide, kasside, murutraktorite, lumelabidate, uksekellade jpm-ga. Neil on vaja harjuda mõttega, et kõik asjad, millele saab hambad sisse lüüa, ei ole lubatud selliseks kasutuseks. Neil on vaja õppida, kuidas saada tähelepanu, kuhu teha hädad jpm. Kutsikakoolis käsitleteavad teemad tegelevadki sellega, kuidas harjutada kutsikat erinevate nähtuste, tundmuste, tõsiasjadega nii, et me aitaks kutsikal kasvada enesekindlaks ja tubliks koeraks. Samuti on selle kursuse ülesanne aidata inimestel oma ootused reaalsusega vastavusse viia. Sageli on lootused ja nõudmised kruvitud lakke ja kutsikale pole jõukohane nendele ootustele vastata. Lihtsalt sellepärast, et ta on veel väga väike kutsikas.
Kui inimeste maailmaga paralleel tuua, siis Kutsikate eelkool on võrreldav inimmaailma lasteaiaga.
Kui Kodukoera põhikoolitust (KPK) inimmaailmaga võrrelda, siis KPK on kool. Koolis on 3 klassi. Kool on lõpetatud ja kooliprogramm on täies mahus omandatud, kui edukalt on läbitud kõik kolm klassi. Kodukoera põhikoolitus koosneb 3 moodulist, mille üks peaeesmärk anda koeraomanikule teadmised, mille najal teha teadlikke valikuid oma koera õpetades. Teine suurem eesmärk on anda omanikele oskused – korralikud loomatreenimise oskused, mida saab rakendada ükskõik, millise looma õpetamisel, ükskõik, millal. Iga moodul keskendub erinevatele oskustele (nii inimese kui koera puhul) ja igas kursuses lähevad ülesanded veidi raskemaks.
See on ka põhjus, miks ma ei saa võtta inimesi otse 2. või 3. moodulisse. Igas koolis õpetatakse erinevalt, iga õpetaja õpetab erinevalt. Ma ei tea, milline põhi on koeral, milline inimesel. Samas 2. ja 3. moodul eeldavad, et esimene on läbitud. Viitame pidevalt sinna tagasi, tuleme jälle samade harjutuste juurde tagasi, teeme neid raskemaks, st igapäevastele situatsioonidele lähedasemaks.
 Minu eesmärgiks on, et iga omanik, kes käib läbi kogu programmi Kutsikate eelkoolist kuni Kodukoera põhikoolituse 3. moodulini (Jalutame koos), saab põhilised tööriistad, mida igapäevaselt kogu koera elu vältel vaja läheb.
Miks peaks täiskasvanud koera puhul üldse mingeid treenimistehnikaid vaja minema?
IMGP5044Käitumine on oma olemuselt muutuv. Aeg, keskkond, situatsioonid, meie emotsioonid vastuseks koera käitumisele jpm lasevad sel muutuda. Meie elus tuleb pidevalt ette uusi olukordi. Suukorv, järsk trepp praamil, ettevalmistused loomakliiniku visiidiks jpm. Elus tuleb igasugu asju ette. Hea on, kui me oskame oma koera nendeks potentsiaalselt stressirohketeks olukordadeks ette valmistada.
Miks?
Ma ei usu kiiretesse lahendustesse ja ma ei õpeta inimesi viisil “tee nagu ma ütlen, sest ma ütlen nii!” Ma proovin alati selgitada MIKS, sest usun, et kui põhjused ja tagamaad on selgemad, siis suudavad ka õpilased ise leida oma probleemidele lahendusi.
Paljud minu õpilased on läinud ka teiste treenerite juurde edasi agilitysse või kuulekusse. Minu suureks rõõmuks ütlevad nad aga, et see tugev põhimõtteline ja tehniline põhi aitab neil hoida oma koera.
Loodan, et see kirjatükk muutis süsteemi Sinu jaoks selgemaks!
Kohtumiseni koolitusel!

PS: Veel saab registreeruda veebruarikuistesse gruppidesse! Kodukoera põhikoolituse 1. moodulisse (KPK1 – Parem kontakt) on  veel veidi ruumi nii õhtustesse kui hommikustesse gruppidesse. Õhtused grupid alustavad 1. veebruaril kl 19-21, tunnid E ja N kl 19-20 ja 20-21. Hommikupoolikune grupp alustab 8.02 kl 9-11, tunnid edaspidi  E ja N kl 9.00-9.55. Kursus kestab 1 kuu.
Samuti on hetkel ruumi hommikusse 2. moodulisse (KPK2 – Head kombed). Kursus algab 11. veebruaril kl 10.05-11.00. Kursus kestab 2 kuud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga