Kodukoera põhikoolitus (KPK) on üks pikk kursus, mis koosneb 4 moodulist selleks, et sul oleks veidi lihtsam oma aega ja finantse planeerida. KPK mooduleid tuleb läbida järjest, alustades KPK1 – Parem kontakt kursusest.
Vahel tundub koeraomanikele, et suur väljaminek on koera soetamise näol juba tehtud ja nüüd prooviks võimalikult väheste kuludega läbi ajada. Hoia aga pilk sellel unistusel, mis sul oli enne seda, kui koera olid ostnud. Tuleta meelde, millisest elust koeraga sa unistasid! Kas sa soovisid harmoonilist igapäevaelu ja teineteisemõistmist? Kas soovisid, et koer tahaks vastata sinu vihjetele ja teeks nii, nagu soovid? Kas soovisid kasvatada koera oma sõbraks? Head asjad võtavad aega.
Kutsika kasvamine võtab aega ning kutsikas läbib enne täiskasvanuks saamist vahel päris hullu teismeea. Olen näinud arvutult koeri, kellel on sel perioodil suhted oma inimestega täiesti sassi läinud. Nende inimesed ei ole teadnud, kuidas teismelise pöörasusega hakkama saada ning mida üldse on õiglane ühelt teismeliselt oodata. Ja põhjuseks on see, et need inimesed pole saanud asjatundlikku ja tõenduspõhist juhendamist õigel ajal.
Samuti võtab aega õppimine ning harjumuste muutmine. Õppida on vaja nii koeral kui inimesel. Kui kutsikat kohe algusest õpetama hakata (ikka eakohaselt: 2-4-kuustele on mõeldud Kutsikate eelkool Hea elu harjutused), siis on tavaliselt juba 1. eluaasta lõpuks kooselu päris ilus ja inimesed päris rahul.
Kui alustad Kodukoera põhikoolitusega oma koera esimesel eluaastal, siis on Kodukoera põhikoolituse grupp sulle ka kui teismeliste koertega elavate inimeste tugigrupp. Kordi ja kordi olen näinud, kui palju tuge võib olla kaasõppuritega kogemuste jagamisest ning üksteise toetusest selle perioodi üleelamisel.
Pean Kodukoera põhikoolituse kursust ja kõiki selle mooduleid oluliseks kõigile koeraomanikele. Ma ei teadnudki, kui palju ma tegelikult enne ei teadnud.
Olen õppinud koerast paremini aru saama ja seeläbi ka enda tegutsemist rohkem läbi mõtlema, et mitte saata koerale valesid/segaseid signaale.
Lisaks on mul kursuse jooksul tihti ahhaa-hetked – kus pimedas toas on hetkeks valgus ning mõistad, kuidas kõik kokku mängib ning omavahel seoses on.
Kindlasti on kursuse jooksul vajalik teadlikult kaasa mõelda ning enda ja oma koeraga koos õppida, jälgida, tegutseda ja siis kõike korrata. Tulemused ja hea suhe oma hästi käituva koeraga on seda kõike rohkem kui väärt!
Olen Kristinale meeletult tänulik ja õnnelik, et mu teadlikkus
ja suhe koeraga liigub järjest uutele tasanditele.
– Piret
KPK tunnid toimuvad Tartus köetud siseruumis, Ujula tn alguses asuvas koolitussaalis. Kodukoera põhikoolituse 3. mooduli teine pool toimub Tartu tänavatel.
Kodukoera põhikoolitus keskendub koeraomaniku koolitamisele. Tark, empaatiline ja heade treenimisoskustega koerainimene suudab oma koeraga luua usaldusliku suhte ja hea koostöö ning parandada oma eeskujuga iga päev veidi eesti koerakultuuri.
Kodukoera põhikoolituse edukas lõpetaja on enesekindel koeraomanik, kes teab, kuidas oma koera parimal viisil igapäevaelus toetada, millal talle puhkust ja millal tööd pakkuda. Tal on tööriistakastis mitmeid erinevaid treenimisstrateegiaid, mida ta kasutada oskab.
Teadlik ja heade treenimisoskustega omanik on oma koerale hea sõber. Ta soovib ja oskab koera vajadustele vastata.
Kristina õpetus ei ole ainult tehniline trenn, vaid väga palju sisaldab see ka omaniku mõtlemise, hoiakute ja koera mõistmise vormimist. See on äärmiselt tänuväärne. Enne KPK koolitusi ei osanud ma näha neid signaale, mida mina ise koera jaoks segaselt või valesti andsin. Hästi käituvaid koeri vaadates on vahel tunne, et nad on nii tublid iseenesest. Nüüd tean, et tegelikult peab omanik palju tööd tegema. Olen õppinud palju nii enda kui koera kohta ja saanud isegi häid nippe oma laste kasvatamiseks! Aitäh!
– Annemari
Veebis saad alustada Kodukoera põhikoolitusega endale sobival ajal.
Veebikoolituse leiad siit
Kodukoera põhikoolituse 5 moodulit
Iga järgmine moodul tugineb eelnevalt õpitul ning aitab sul oma koera paremini mõista, teda tõhusamalt õpetada ning temaga tugevamat suhet üles ehitada.
Kodukoera põhikoolitus 1- Parem kontakt
Kodukoera põhikoolitus algab 1. moodulist kõigile, kes pole varem Hea Koera Kodukoera põhikoolituse kursustel käinud.
Käitumised, mida me koerale Kodukoera põhikooltuse 1. moodulis Parem kontakt õpetame: pilkkontakt, puudu, jäta-palun, mäng ja reeglid, anna, rihma piirid. Koera jaoks pole nende harjutuste tegemine (ruumides) sugugi väga raske. Ometi ongi oluline alustada just nii, et kõik hästi välja tuleks. Siis on lootust ka raskemate ülesanneteni edukalt jõuda.
Inimestega alustame samuti päris algusest. Õpime, kuidas käsitseda rihma ilma ennast ja koera häirimata. Kuidas hoida koera rihmas ilma teda tirimata, ent ka ise koera järel lohisemata. Kuidas panna paika piire, õpetada koera üksi olema jm. Väga oluline on, et inimene õpiks varustust kasutama efektiivselt ja mugavalt. Teeme palju kontakti parandavaid harjutusi, mille ladus valdamine on eelduseks 3. moodulis, jalutamise kursusel, osalemiseks.
Selle kursuse läbimine on eelduseks järgmistes moodulites osalemiseks
Tõsiseid ja/ või kaua kestnud probleemkäitumisi ei käsitleta ühegi allpool nimetatud kursuse käigus. Kui teil on tõsine probleem, siis palun võtke ühendust individuaalkonsultatsiooni aja kokku leppimiseks.
Millal toimub järgmine koolitus? – Leiad info, kui lähed “Registreeru kursusele siin”
Kodukoera põhikoolitus 2- Head kombed
Heade kommete moodulis vaatame, kuidas treenida üht hästi töötavat, usaldusväärset käitumist. Kuidas õpetada koerale teatud liikumisi, vihjeid ning erinevaid nõudmisi, mida me veel käitumisele lisada tahame. Vaatame ka seda, mis vahe on sõnakuulmisel või koostööl.
Kuidas treenida käitumist nii, et ma saaks usaldusväärse, ettearvatava ja hästi töötava käitumise, kus koer vastaks vihjele kiiresti ja suudaks käitumist sooritada ka siis, kui keskkonnas on liikumist ja segajaid.
Kõik sellel kursusel omandatavad oskused on olulised nii järgmisel kursusel kui igapäevaelus näiteks koeraga jalutamas käies.
Kodukoera põhikoolitus 3- Jalutame KOOS
Selle 10-tunnise kursuse käigus teeme erinevaid harjutusi koos liikumise parandamiseks. Koos liikumise all pean silmas nii rihmas kui rihmata jalutamist ning juurdetulekut.
Sellel kursusel osalemise eelduseks on 1. ja 2. mooduli läbimine.
Teema on loomulikult oluline kõigile omanikele – kes ei tahaks teha idüllilisi jalutuskäike. Kui vaid koer ei sikutaks…
Kursuse esimene tund toimub veebikeskkonnas oma jalutuskäikude erinevaid tahke analüüsides. Järgnevates 4 tunnis teeme koolitussaalis harjutusi, mille sihiks on õpetada nii inimesele kui koerale oskusi, mille tulemusena saaks hakata kujunema KOOS liikumise harjumus. Toimub see rihmas või rihmata -see pole tähtis, tähtis on, et inimese ja koera vahel oleks side.
Viimased 5 tundi toimuvad Tartu tänavatel ja parkides. Neist 2 15-minutist kohtumist toimuvad iga koera ja koeraomanikuga eraldi, selleks ekstra kokku lepitud aegadel.
KPK3 kursuse tunnid jäävad ära vaid erandolukorras nt lausjää või 30-kraadine kuumus. Kerge vihmasadu või mõned külmakraadid pole Eestis erandolukord.
Mille võrra rikkam oled siis, kui oled läbinud Kodukoera põhikoolituse kursuse?
- Sul on oma koeraga tugev ja usalduslik sõbrasuhe. Te mõistate teineteist paremini, kui oleksid osanud ettegi kujutada!*
- Su koerale meeldib õppida ja sinuga koostööd teha.**
- Sa oskad oma koera käitumist täpselt jälgida ja kirjeldada.
- Sa oskad käitumise kujundamiseks kasutada mitmeid erinevaid treenimisstrateegiaid
- Sa oskad efektiivselt kasutada positiivset kinnistamist ning oled kogenud selle väge suhte tugevdamisel ning usalduse loomisel.
Oleme väga tänulikud kõige eest, mida õppisime – elu koeraga on omandanud hoopis uue tähenduse.
Soovitan kõigile Sinu Hea Koera kooli. Head lapsed, need kasvavad vitsata!
Töö, mida teed, on imetlusväärne! Edu selles ja ka õpingutes!
Sinusuguste inimeste toel jõuame ehk ka Eestis nii kaugele, et koer on ühiskonna võrdõiguslik liige.”
– Krista
Kodukoera põhikoolitus 4 – Hooldusprotseduurid
Kursusel tegeleme jälle põhjalikult hooldus- ja meditsiiniprotseduuridega. Keskendume sellele, kuidas saavutada koera vabatahtlik koostöö protseduuride läbiviimiseks ja vähendada tema stressi nende igapäevaste toimingute tegemisel.
Kursusel harjutame algasendeid erinevateks protseduurideks, uurime erinevaid sihtmärke – milleks need vajalikud võivad olla ning kuidas neid õpetada. Samuti jälgime hoolikalt koera kehakeelt, et õppida mõistma, millal ta end hästi tunneb ja millal meil on vaja rohkem tööd teha, et koer protseduuri meeldivana tajuma hakkaks. Kursuse alguses kaardistame hetkeolukorra ja selle tulemusena saab iga osaleja teha oma plaani 1 protseduuri kohta, mida selle kursuse jooksul harjutada. Plaani osas saad loomulikult tagasisidet! Ja siis pole muud, kui tööle!
Lisaks oma valitud protseduurile, saad ka teha palju eeltööd üldiselt koera kehatundlikkuse vähendamiseks ja selleks, et igasugune käsitlemine koera jaoks meeldivamaks muutuks.
Kodukoera põhikoolitus 5- Peripateetikud *
Kui Sul on KPK3 läbitud, ent soovid 4 korda mõne nädala vältel jalutada minu ja Nina ja veel 3-4 hea koera ja koerainimesega, siis nüüd on see võimalus olemas!
Milleks see kursus?
Ikka juhtub, et pärast koolitusi tekib samuti küsimusi mõnede olukordade kohta. Ja vahel juhtub, et tahaksid oma koera jalutada teiste koerte seltsis. Kas teistest eemal või neile lähemal, on sinu valida. Ja grupina me aktsepteerime iga koerainimese valikut.
Omalt poolt annan Sulle kõik, mida oskan anda, et aidata Sind edasi küsimustes, mille kursusele tood. Ootan Sind sellele uuele 4-tunnisele kursusele!
Kursuse maksumus sisaldab:
- väikest gruppi (kuni 5 koera);
- igas tunnis personaalset tähelepanu minult;
- juhiseid oma treeningu planeerimiseks
- võimalust harjutada enda valitud käitumisi linnakeskkonnas;
- turvalist ja avatud keskkonda õppimiseks;
- 4 tundi grupis õppimiseks.
__________
https://et.wikipedia.org/wiki/Peripateetikud
* Peripateetikuteks nimetati Aristotelese õpetust tõlgendanud ja arendanud Vana-Kreeka filosoofide koolkonda. Koolkond on saanud nime Lykeionit ümbritsevate sammaskäikude (kr peripatos) järgi, milles koos õpilastega edasi-tagasi jalutades olevat Aristotelesel olnud kombeks filosoofiaküsimusi arutada.