Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 on Eesti selle aasta tippsündmus, mille peamine idee on ellujäämise kunstid.
Koerad on inimeste kõrval elanud paarkümmend tuhat aastat. Meie pika kooseksisteerimise vältel on koertesse suhtutud väga erinevalt. Vastavalt olude muutumisele ning teadmiste-uskumuste muutumisele muutub ka meie suhtumine koertesse. Viimase saja aasta jooksul on meie eluolu muutunud kiirelt ja dramaatiliselt. Linnad muutuvad üha tihedamaks, inimeste elud järjest kiiremaks, nõudmised koerte suhtes järjest kõrgemaks ja inimese side loodusega väheneb.
Kuidas säilitada sellistes oludes teadmised ja oskused, mis aitavad meil koos ellu jääda ning elu nautida?
Hea Koer (ja Kristina Mägi koertekoolitus) on Tartus koerakultuuri edendanud juba 17 aastat. Veel 2023. aasta viimastel kuudel märkasin, et kultuuriaasta programmis puudusid täiesti loomapidamiskultuurile pühendatud üritused. Ometi on meil selleteemalisi arutelusid väga vaja.
Vajadus loomapidamiskultuuri üle laiemalt arutleda
Olnuks patt jätta koerakultuur Euroopa kultuuripealinna programmist kõrvale! Seepärast hüppasime Lea Tummelehega (briskmind.com) viimasel hetkel rongile ja koostasime väga põneva koerakultuuriprogrammi 2024. aastaks!
- Me kanname kaasas oma minevikust saadud tõekspidamisi ja norme. Mis on normaalne sõltub sellest, mida sa enda ümber oled näinud ja igapäevaselt näed. Ja ometi ei pruugi “norm-aalne” olla kaasaja teadmisi arvestades üldsegi enam normaalne. Aga selleks, et märgata nö normaalses ebanormaalset, tuleb neile kohtadele valgust heita.
- Eestis on puudunud platvorm kuidas, kus ja kellega arutleda koerapidamiskultuuri üle. On hulk treenereid, kellest igaüks kuulutab oma tõde. Alates sellest, et “Koer on koer ja koer jäägu ikkagi inimesest alamaks” kuni selleni, et “Mina ei kasuta kunagi karistust.” Vaene koeraomanik proovigu siis aru saada, kelle poole pöörduda ja millest lähtuda. Lihtne see kindlasti pole! Me tahame pakkuda võimalust kuulata, mida arvavad koerapidamisest ja selle erinevatest tahkudest ning piirialadest oma ala asjatundjad. Vestlused on plaanitud toimuma live’is Hea Koera juures.
- Ma usun, et kui me teame rohkem ning saame täpsemalt aru, siis on meil kergem ka õigesti käituda. Loomade ja inimeste heaolu on minu jaoks muutunud aastate jooksul üha olulisemaks. Kui treeneritööd alustades olin see koeratreener, kes treenis koeri peamiselt selleks, et inimesel oleks koeraga mugav elada, siis nüüd koolitan inimesi, et nad õpiksid oma koerale õpetama neid oskusi, mis neid igapäevaelus edukalt elada aitavad.
- Ma usun kindlalt, et heaolu on lõpuks ainult üks – kui inimesel on hea (nii vaimselt kui füüsiliselt), suudab ta katta oma koera vajadusi, mis omakorda muudab koera turvalisemaks ümbritsevatele. One Welfare raamistik, mis on ka minu arusaama aluseks, on aga veel palju suurem. Neid seoseid soovime rohkem esile tuua.
- Kui nägin, kuidas positiivse kinnistamise (õigeaegse ja oskusliku premeerimise) kaudu õpetada väga suuri, ohtlikke ja mittesotsiaalseid loomi inimestega koostööd tegema (loomaaedades ja veeparkides mõrtsukvaalad, ninasarvikud, elevandid, suured kassid jt) , siis kadus minust täielikult arvamus, et mõnele koerale on vaja ikkagi ebameeldivusi tekitades koht kätte näidata.
Kui loomaomanike teadmised ja treenimisoskused arenevad, siis saab võimalikuks heaolu parandamine. Ma usun kindlalt, et lugupidav suhtumine looma, järjekindel õpetamine ning jõukohased kriteeriumid tagavad parema koostöö.
Ja omamoodi ellujäämise kunst on ju ka see, kuidas koeri (ja teisi elusolendeid) õpetada nii, et tekiks tugev usalduslik suhe ja koostöö. Neid koertega koos elamise kunste proovime uurida ja harjutada Hea Koera koolis kogu aasta vältel nii vestlusringides kui Treenimisoskuste õpitubades.
Vestlussari Koertest kultuuripealinnas
Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinn lisaprogrammi raames korraldame vestlussarja Koertest kultuuripealinnas, kuhu ootame kõiki teemast huvitatud inimesi. Räägime inimeste ja koerte vaimsest ja füüsilisest heaolust, tervisest ja linnaruumis kooseksisteerimisest. Räägime ka sellest, kuidas on koeranduskultuur aegade jooksul muutunud.
Selleks, et meie vestlusi saaks kuulama ja oma küsimustega rikastama tulla ka huvilised kaugematest paikadest, on meie Tartu2024 lisaprogrammi kuuluvad üritused ainult laupäeviti.
Vestlussari toimub allpool näidatud kuupäevadel kl 14.30-16.30 ning kuna kohtade arv on piiratud, siis on ka eelregistreerimine vajalik.
Iga vestlust võib vaadata kui omaette tervikut, ent kõigil neil osaledes saad osa ja kaasa rääkida olulistel teemadel, mis puudutavad meid kõiki – koerainimesi ja ka mitte-koeraomanikke.
Treenimisoskuste õpitoad
Olen Treenimisoskuste õpitubasid korraldanud ligi 15 aastat ja need on alati olnud suurepärased õppimiskohad nii osalejatele kui koolitaja(te)le.
Treenimisoskuste õpituba (TÕT) on ürituste sari koeraomanikele ja loomaprofessionaalidele – kõigile, kellel on tarvis looma käitumist mõjutada või muuta ning kes on valmis treenimist õppima ilma looma osaluseta.
Osalejad saavad siin omandada põhjalikumaid teadmisi loomatreenimisest ja lihvida oma treenimisoskusi ilma koerata. Teoreetilises pooles võtame ette kaasaegsed teaduslikud arusaamad loomade ja õppimise kohta. Praktilises pooles anname võimaluse õppida parimaid treenimispraktikaid ja lõpuks analüüsime tehtut.
Ka Treenimisoskuste õpitoad on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist, sest treenimine on loomaga suhtlemine. Ning suhtlemisoskuste parandamine (e. treenimisoskuste arendamine), on väga selgelt üks näide ellujäämise kunstidest.
Me õpetame parimaid treenimispraktikaid – neid, mis on loomasõbralikud, teaduslikel alustel seisvad ning harjutame nende osavat ellu viimist. Me püüdleme sinnapoole, et Treenimisoskuste õpitubade sarja läbinu oskaks pakkuda oma koerale meeldivat õppimiskogemust ning saavutaks soovitud tulemused efektiivselt.
Igas õpitoas võtame tähelepanu alla eduka treenimise jaoks olulise teema, mida uurime teoreetilisest küljest – mida ütleb teadus ja kuidas need seaduspärad koera mõjutavad. Õpitubade põhiosa moodustavad aga praktilised harjutused, mille käigus saad uurida teaduslike põhimõtete ellurakendamist. Treenimisharjutuste tegemine aitab sul õppida treenimist planeerima, õppija käitumist paremini jälgima, oma tagasisidet täpselt ajastama ja preemiat efektiivselt üle andma (nii, et see aitaks sinu soovitud tulemuse saavutamisele kaasa, mitte ei takistaks seda).
Soovitame Treenimisoskuste õpitubade sarja läbida täies mahus, sest iga järgmine õpituba kasutab teadmisi-oskusi ka eelnevatest. Saad enim kasu ja oskusi, kui õpid järjepidevalt. Ometi on mõeldav ka üksikutes õpitubades osalemine.