Kristina Mägi- koeratreener ja koerainimeste koolitaja

 

Mürgel

foto: Siim Teller

2003 aasta jaanuaris sain ka oma esimese koera, labradori retriiveri, kelle nimeks sai Mürgel. Olles kogu elu endale sõbraks koera soovinud, oli Mürgli kasvatamisel minu prioriteediks hea ja usaldusväärne suhe koeraga ja hästi ning ühiskonnasõbralikult käituv koer, kellega saab erinevaid toredaid asju ette võtta.
Tol ajal oli raske leida koolitajat, kes ei pea õigeks koera sakutamist või rihmast rapsimist. Seega pidin palju ise õppima, et teha teadlikke valikuid. Vahel pidin ka treeneri soovitatud lahendustest loobuma, kui ma seda koerale ja meie suhtele kahjulikuks pidasin. Kahjuks olin paar korda siiski treenerite soovitustele järele andnud ja koerale kahju teinud… Aga nii kahjuks on, et kui sa veel ei tea, siis sa usaldad. Oluline on leida inimesed, kelle väärtused sinu omadega kattuvad ja kelle teadmisi-oskusi saad usaldada.


Kui Mürgel oli umbes 6-kuune, tõi tema kasvataja mulle Karen Pryori raamatu “Don’t Shoot the Dog”, mille järel oli mul väga selge pilt, millest juhinen, kui edaspidi treenimisotsuseid tegema pean. Otsustasin, et proovin Mürgliga klikkerkoolitust, ehk siis teaduslikel alustel põhinevat positiivsel kinnistusel põhinevat loomatreeningut. Nägin treenimise metoodikat muutes väga kiiresti väga häid tulemusi. Varsti osalesin kõikvõimalikel välismaiste “klikker”koolitajate koolitustel.

Koolitajaks

Et õppisin peamiselt iseseisvalt, lugedes, katsetades, jälgides ja analüüsides, kogunes päris korralik arusaamine, mida koerad teevad, miks nad teevad ja kuidas käitumist muuta. 2007.  aasta suvel sooritasin Eesti Kennelliidu koolitaja baaseksami, 2010 sooritasin koolitaja pädevuseksami, minust sai EKL atesteeritud sõnakuulelikkuse koolitaja.

(EKL koolitajate nimekirjas pole mind enam seetõttu, et otsustasin loobuda EKL liikmeks olemisest põhimõttelistel kaalutlustel, koolitan end ikka jätkuvalt edasi).

Maailmatasemel koolitajad

Ma valin endale õpetajaid väga hoolikalt. Esiteks peavad nad olema asjatundjad, teiseks peab mul nende juures meeldiv õppida olema. Õpetaja ja õpilase vahel peaks olema suhe, mis põhineb vabadusel ja austusel. Oma õpetajates hindan analüüsivõimet, nii laiema pildi nägemise oskust kui detailideni lihvitud treenimisoskusi.

Otsustasin algusest peale, et valin enda õpetajateks inimesed, kelle eetilised väärtused haakuvad minu omadega, kellel on väga head praktilised treenimisoskused ning teoreetilised teadmised.

Selleni, et koerakoolitus ei peaks olema kuulekusdrill, vaid koera heaoluks hädavajalik ajutreening, mis ühtlasi õpetab neil meie maailmas paremini toime tulema, olen jõudnud tänu suurepärastele maailmatasemel koolitajatele.

Kay Laurence ja Ken Ramirez

Alates 2010. aastast olen Alates 2010. aastast olen Kay Laurence‘i õpilane. Siis külastasin tema koolituskeskust Wag More Barn’i Inglismaal ning sestsaati olen osalenud arvukatel veebikursustel, mida Kay on läbi viinud (Learning About Dogs). 2010-2011 läbisin mitmeid väiksemaid kursuseid nagu Microshaping, Teaching Puppies and Adolescents. Pikem ja palju iseseisvat tööd nõudev kursus, mille käigus oli tarvis demonstreerida oma erinevaid oskusi alates planeerimisest ning markeri ajastamisest kuni keerukamate käitumiste treenimiseni, oli Clicker Trainers Competency Assessment Program, mille 1. ja 2. taseme läbisin suurepäraste tulemustega.

Kay Laurence, Kristina Mägi, ClickerExpo
Kay Laurence ja mina ClickerExpo’l Manchesteris 2014

Kay Laurence on koerakoolituse maailmas innovaator ja koerte heaolu advokaat. 2020. aasta septembris lõpetasin edukalt 3-aastase ülimahuka ja tohutult iseseisvat mõttetööd, treenimist ja analüüsimist nõudva kursuse ja nüüd olen Trainer Accredited by Kay Laurence. Jätkan Kay juures õppimist tänaseni.

Ken Ramirez, Kristina Mägi
Ken ja Kristina Riminis 2011


Teiseks olulisemaks koolitajaks oma elus pean Ken Ramirezt, osalesin Canise korraldatud seminaril 2010 ning järgmisel kevadel Ken Ramireze Professional Animal Training Seminaril.

Kõige olulisemad asjad on väga sageli kõige põhilisemad. Nii on sellelt koolituselt jäänud siiani üheks olulisemaks põhimõtteks looma ja inimese suhtes usaldus treeneri/ inimese ja looma vahel. Kogu treening, igapäevaelu korraldamine ning hetkede kohandamine peab aitama kaasa usalduse suurenemisele.

TAGteach 

Alates 2013. aastast olen õppinud TAGteachi metoodikat, mille eesmärk on parandada õpetuse kvaliteeti ja tulemusi õppijale selgete ja üheseltmõistetavate juhiste andmise ning selge tagasiside kaudu õnnestumiste korral. 2017. veebruarist olen 2. taseme TAGteacher.

Kuigi ülikooli olen lõpetanud magistrikraadiga võrdsustatud religioonipedagoogi kutsega, siis inimestele loomatreenimise õpetamine vajas lisaks mõnevõrra teisi tööriistu. Kuidas õpetada inimestele praktilisi oskusi positiivset kinnistust kasutades ning ilma suure frustratsiooni ja ebaõnnestumisteta?  TAGteach Primary Certification Seminar sai edukalt läbitud sügisel 2013. Theresa McKeon, kes on üks TAGteachile alusepanijatest, on suurepärane koolitaja ja minu mentor olnud sestsaati.

TAGteach põhineb samuti käitumisteadusel, kasutab operantset tingimist, markersignaali ja positiivset kinnistamist. Sarnaselt hea tänapäevase loomatreeninguga, on ka TAGteachi sessioonid hästi struktureeritud ja hoolikalt läbi mõeldud nõudmistega inimestele. Koolituse alguspunktiks on alati õppija praegused oskused. TAGteachi eesmärk on õppija õnnestuma panna.

TAGteach Summit Veronas (peale raftingut) 2015

2015. aastal osalesin Veronas (Itaalia) TAGteach Summit’il, kus eksperdid erinevatelt elualadelt tutvustasid, kuidas nad on TAGteachi oma igapäevatöösse lisanud.

2017. aasta alguseks olin oma TAGteach- teemalise õppega sealmaal, et Gloucesteris TAGteach Advanced seminaril (Theresa McKeon ja Luca Canever) tehtud ettekande järel sain kätte oma 2. taseme sertifikaadi.

Hooldusprotseduurid ja CoopCare2018

Väga paljud mu õpilased kurdavad, et ei saa oma koertel hooldusprotseduure tehtud. Või kui saavad, siis koer näitab selgelt, et see talle ei meeldi. Oma isiklikust kogemusest tean, kui väikeste ühikute kaupa käitumised triivivad ning kui oluline on hooldusprotseduuride talutavana, või isegi meeldivana hoidmine on koera (ja ka inimese) heaolu seisukohast. Seetõttu otsustasin Ninaga mitte ühtki tavapärast protseduuri teha vägisi ning uurida rohkem vabatahtliku koostöö saavutamise ja kasutamise kohta hooldusprotseduuride tegemisel. 2018 juunis külastasin Rootsis Laura Monaco Torelli ja Eva Bertilssoni läbi viidud koolitust Cooperative Care.

Nina

Kristina ja Nina 2018
Kristina ja Nina 2018

2015. aasta kevadel saabus mu perre veel üks õpetaja- labrador Nina. Nina oli põrkav- hüppav- igale-poole-jõudev-ja- kõike-tegev koer, kellel oli ülimalt raske rahuneda.  Kuigi aasta-pooleteise möödudes oli ta märkimisväärselt tasakaalukamaks muutunud, on ta siiani tundlik koer, kes aitab mul iga päev õppida kannatlikku meelt ning harjutada nii enesekontrolli kui kehatööd- oskusi, mida ma ka oma koolitustel koerainimestele õpetan. Ninale erinevate oskuste ja hoiakute õpetamine on jätkuvalt mu olulisim treenimisprojekt, et ta saaks head elu elada.

Mida pean koolituses oluliseks

Koerandusmaailmas on väga palju segaseid ja sageli vastukäivaid soovitusi. Mina olen valinud endale õpetajad, kes lähtuvad alati looma heaolust. 

Koerandusmaailmas on ka palju erinevaid tiitleid, sertifikaate jms. Minu jaoks on olnud oluline, et ma ise areneks analüüsivaks, heade tehniliste oskustega, koera vajadusi märkavaks ja primaarseks pidavaks treeneriks.

  • Peamine eesmärk on luua tugev alus oma koeraga usaldusväärsete suhete loomiseks.
  • Selle eesmärgi saavutamiseks vajab koerainimene nii teadmisi, praktilisi oskusi kui teatud mõtteviisi. Need võimaldavad tal koera käitumist juhtida soovitud suunas, mille tulemuseks võib inimene saada endale koera, kellega on hea koos elada.
  • Hea Koera kursused on 15-aastase ajalooga, hoolikalt läbi mõeldud, parandatud-täiendatud, ning loodud nii inimese kui koera õppimist  silmas pidades. Igal aastal vaatan kursused üle ning muudan neid vastavalt vajadusele.
  • Turvaline ja positiivne õhkkond koolitustel, hästi läbi mõeldud juhised ning samm-sammult kasvavad nõudmised tagavad positiivse õppimiskogemuse mõlemale – koerale ja inimesele.
  • Hea Koera koolitustel on hinnatud avatud meel, huumor ja innukas õppimine.

Koerakoolituse ülesandeks on aidata koerainimesel:

  1. oma koerale parem inimene olla. See tähendab, et esmalt saaksime selge pildi sellest, milliseid nõudmisi seame oma koertele ise ja milliseid nõudmisi esitab koertele ühiskond ja keskkond. Ning seejärel õpiksime koerale õpetama neid oskusi, mis aitab tal oma keskkonnas edukalt hakkama saada. 
  2. õppida humaanselt ja koera iseloomu ning vajadusi arvestades treenima/ õpetama
  3. mõista, et ennekõike on koer unikaalne isiksus, kellega on inimene otsustanud koos elada, mistõttu tuleb ka mõningate kiiksudega leppida. 

Pole vahet, kas koer on võetud võistlus- või kodukoeraks, see vundament on ikka sama. Kõigil koertel on vajadused ja need vajavad tuvastamist ja täitmist. 

One thought on “Kristina Mägi- koeratreener ja koerainimeste koolitaja

Comments are closed.