Kristina Mägi areng koeratreeneri ja koerainimeste koolitajana

 

Mürgel

foto: Siim Teller

2003 aasta jaanuaris sündis mu esimene koer, labradori retriiver, kelle koduseks nimeks sai Mürgel. Olles kogu elu endale sõbraks koera soovinud, oli Mürgli kasvatamisel minu prioriteediks hea usaldusväärne suhe ning tema suutlikkus ühiskonnasõbralikult käituda, kellega saab erinevaid toredaid asju ette võtta.
Tol ajal oli Eestis raske leida sellist koolitajat, kes osanuks mulle õpetada koeratreenimist käitumisteaduslikest alustest lähtuvalt ning, mis sama oluline – koerasõbralikult. Nii, et nii mina kui koer võiksime treenimisest rõõmu tunda.
Seega pidin hakkama ise õppima, et teha teadlikke valikuid.


Kui Mürgel oli umbes 6-kuune, tõi tema kasvataja mulle Karen Pryori raamatu “Don’t Shoot the Dog”, mille järel oli mul väga selge pilt, millest juhindun, kui edaspidi treenimisotsuseid tegema pean. Otsustasin, et proovin Mürgliga klikkerkoolitust, ehk siis käitumisteadusel põhinevat positiivsel kinnistusel põhinevat lähenemist. Nägin treenimise metoodikat muutes väga kiiresti väga häid tulemusi. Varsti osalesin kõikvõimalikel välismaiste “klikker-“koolitajate koolitustel.

Koolitajaks

Et õppisin peamiselt iseseisvalt, lugedes, katsetades, jälgides ja analüüsides, kogunes päris korralik arusaamine, mida koerad teevad, miks nad teevad ja kuidas käitumist muuta. 2007.  aasta suvel sooritasin Eesti Kennelliidu koolitaja baaseksami, 2010 sooritasin koolitaja pädevuseksami, minust sai EKL atesteeritud sõnakuulelikkuse koolitaja.

(EKL koolitajate nimekirjas pole mind enam seetõttu, et otsustasin loobuda EKL liikmeks olemisest põhimõttelistel kaalutlustel, koolitan end aga jätkuvalt edasi).

Maailmatasemel koolitajad

Kui alles alustada koolitamisega, siis on eeskujud ja nö meistrid väga olulised, kellelt õppida mitte ainult teooriat, vaid ka praktikat. On vaja kedagi, keda endale eeskujuks võtta.

Ma olen endale õpetajaid väga hoolikalt valinud. Esiteks peavad nad olema asjatundjad, teiseks peab mul nende juures meeldiv õppida olema. Õpetaja ja õpilase vahel peaks olema suhe, mis põhineb vabadusel ja austusel. Otsustasin algusest peale, et valin enda õpetajateks inimesed, kelle eetilised väärtused haakuvad minu omadega, kellel on väga head praktilised treenimisoskused ning teoreetilised teadmised.

Selleni, et koerakoolitus ei peaks olema kuulekusdrill, vaid koera inimühiskonnas toimetulekuks ja heaoluks hädavajalik oskuste õppimine ning hiljem energiat kulutav ajutreening, olen jõudnud tänu maailmatasemel koolitajatele.

Kay Laurence ja Ken Ramirez

Alates 2010. aastast olen Kay Laurence‘i õpilane. Sel aastal külastasin tema koolituskeskust Wag More Barn’i Inglismaal ning sestsaati olen osalenud tema arvukatel veebikursustel (Learning About Dogs). 2010-2011 läbisin mitmeid väiksemaid kursuseid nagu Microshaping, Teaching Puppies and Adolescents. Pikem ja palju iseseisvat tööd nõudev kursus, mille käigus oli tarvis demonstreerida oma erinevaid oskusi alates planeerimisest ning markeri ajastamisest kuni keerukamate käitumiste treenimiseni, oli Clicker Trainers Competency Assessment Program, mille 1. ja 2. taseme läbisin suurepäraste tulemustega.

Kay Laurence, Kristina Mägi, ClickerExpo
Kay Laurence ja mina ClickerExpo’l Manchesteris 2014

Kay Laurence on koerakoolituse maailmas innovaator ja koerte heaolu advokaat. 2020. aasta septembris lõpetasin edukalt 3-aastase ülimahuka ja tohutult iseseisvat mõttetööd, treenimist ja analüüsimist nõudva kursuse ja nüüd olen Trainer Accredited by Kay Laurence.

Ken Ramirez, Kristina Mägi
Ken Ramirez ja mina Riminis 2011


Teiseks olulisemaks koolitajaks oma elus pean Ken Ramirezt, osalesin Canise korraldatud seminaril 2010 ning järgmisel kevadel Ken Ramireze Professional Animal Training Seminaril.

Kõige olulisemad asjad on väga sageli kõige põhilisemad. Nii on sellelt koolituselt jäänud siiani üheks olulisemaks põhimõtteks looma ja inimese suhtes usaldus treeneri/ inimese ja looma vahel. Kogu treening, igapäevaelu korraldamine ning hetkede kohandamine peab aitama kaasa usalduse suurenemisele.

TAGteach 

Alates 2013. aastast olen õppinud TAGteachi metoodikat, mille eesmärk on parandada õpetuse kvaliteeti ja tulemusi õppijale selgete ja üheseltmõistetavate juhiste andmise ning selge tagasiside kaudu õnnestumiste korral. 2017. veebruarist olen 2. taseme TAGteacher.

Kuigi Tartu ülikooli olen lõpetanud magistrikraadiga võrdsustatud religioonipedagoogi kutsega, siis inimestele loomatreenimise õpetamine vajas lisaks mõnevõrra teisi tööriistu. Kuidas õpetada inimestele praktilisi oskusi positiivset kinnistust kasutades ning ilma suure frustratsiooni ja ebaõnnestumisteta?  TAGteach Primary Certification Seminar sai edukalt läbitud sügisel 2013. Theresa McKeon, kes on üks TAGteachile alusepanijatest, on suurepärane koolitaja ja minu mentor olnud sestsaati.

TAGteach põhineb samuti käitumisteadusel, kasutab operantset tingimist, markersignaali ja positiivset kinnistamist. Sarnaselt tänapäevase hea loomatreeninguga, on ka TAGteachi sessioonid hästi struktureeritud ja hoolikalt läbi mõeldud nõudmistega inimestele. Koolituse alguspunktiks on alati õppija praegused oskused. TAGteachi eesmärk on õppija õnnestuma panna.

TAGteach Summit Veronas – peale raftingut Adige jõel, 2015

2015. aastal osalesin Veronas (Itaalia) TAGteach Summit’il, kus eksperdid erinevatelt elualadelt tutvustasid, kuidas nad on TAGteachi oma igapäevatöösse lisanud.

2017. aasta alguseks olin oma TAGteach- teemalise õppega sealmaal, et Gloucesteris TAGteach Advanced seminaril (Theresa McKeon ja Luca Canever) tehtud ettekande järel sain kätte oma 2. taseme sertifikaadi.

Hooldusprotseduurid ja CoopCare2018

Väga paljud mu õpilased kurdavad, et ei saa oma koertel hooldusprotseduure tehtud. Või kui saavad, siis koer näitab selgelt, et see talle ei meeldi. Oma isiklikust kogemusest tean, kui väikeste ühikute kaupa käitumised triivivad ning kui oluline on hooldusprotseduuride talutavana, või isegi meeldivana hoidmine on koera (ja ka inimese) heaolu seisukohast. Seetõttu otsustasin Ninaga mitte ühtki tavapärast protseduuri teha vägisi ning uurida rohkem vabatahtliku koostöö saavutamise ja kasutamise kohta hooldusprotseduuride tegemisel. 2018 juunis külastasin Rootsis Laura Monaco Torelli ja Eva Bertilssoni läbi viidud koolitust Cooperative Care.

Nina

Kristina ja Nina 2018
Kristina ja Nina 2018

2015. aasta kevadel saabus mu perre veel üks õpetaja- labrador Nina. Nina oli põrkav- hüppav- igale-poole-jõudev-ja- kõike-tegev koer, kellel oli ülimalt raske rahuneda.  Aasta-pooleteise möödudes ja suure hulga treenimise, keskkonna ja päevarutiini kujundamise tulemusena muutus ta märkimisväärselt tasakaalukamaks. Ta on aga siiani tundlik koer, kes aitab mul iga päev õppida kannatlikku meelt ning harjutada kannatlikku meelt ja täpsust oma liigutustes. Ninale erinevate oskuste ja hoiakute õpetamine ning sobiva keskkonna loomine on elukestev projekt.

Mida pean koolituses oluliseks

Koerandusmaailmas on väga palju segaseid ja sageli vastukäivaid soovitusi. Mina olen valinud endale õpetajad, kes lähtuvad alati looma heaolust. 

Koerandusmaailmas on ka palju erinevaid tiitleid, sertifikaate jms. Ei ole üht ülemaailmset koeratreenereid sertifitseerivat organisatsiooni. Seetõttu on oluline, et sina uuriksid hoolega, millise ettevalmistuse on sinu koolitaja saanud.

Minu jaoks on olnud oluline, et ma ise areneks analüüsivaks, heade treenimisoskustega, koera vajadusi märkavaks ja prioriseerivaks treeneriks.

  • Peamine eesmärk on luua koeraga tugev usaldusväärne suhe ja hea koostöö.
  • Selle eesmärgi saavutamiseks vajab koerainimene nii teadmisi, praktilisi oskusi kui teatud mõtteviisi. Need võimaldavad tal koera käitumist juhtida just sellele koerale sobivas tempos ja vajalikus suunas.
  • Hea Koera kursused on 17-aastase ajalooga, hoolikalt läbi mõeldud, parandatud-täiendatud, ning loodud nii inimese kui koera õppimise seaduspärasid silmas pidades.
  • Turvaline ja positiivne õhkkond koolitustel, hästi läbi mõeldud juhised ning samm-sammult kasvavad nõudmised tagavad positiivse õppimiskogemuse mõlemale – koerale ja inimesele.
  • Hea Koera koolitustel on hinnatud avatud meel, huumor ja innukas õppimine.

Koerakoolituse ülesandeks on aidata koerainimesel:

  1. oma koerale parem inimene olla. Lühidalt tähendab see: heatahtlik, tark, heade treenimisoskustega ning empaatiline, kes soovib oma koera kui isiksust hinnata ning temaga koos kvaliteetaega veeta.
  2. õppida humaanselt ja koera iseloomu ning vajadusi arvestades treenima/ õpetama. Iga koer on erinev, tõud on erinevad, ent kõiki saab õpetada positiivset kinnistamist ja keskkonna kohandamist oskuslikult kombineerides. Loomad on tundlikud loomad. Neile haiget tegemine või nende hirmutamine on eetiliselt küsitav ning sel on sageli ka negatiivsed kõrvalmõjud.
  3. mõista, et ennekõike on koer unikaalne isiksus, kelle treenimine ei muuda tema isiksuseomadusi. Seega tuleb ka mõningate kiiksudega elama õppida.

One thought on “Kristina Mägi areng koeratreeneri ja koerainimeste koolitajana

Comments are closed.