Kodukoera põhikoolitus

Igale koerale ja igale omanikule

Kodukoera põhikoolitus keskendub võrdselt nii koera koolitamisele kui inimese oskuste ja teadmiste  täiendamisele.

Kristina õpetus ei ole ainult tehniline trenn, vaid väga palju sisaldab see ka omaniku mõtlemise, hoiakute ja koera mõistmise vormimist. See on äärmiselt tänuväärne. Enne KPK koolitusi ei osanud ma näha neid signaale, mida mina ise koera jaoks segaselt või valesti andsin. (nt nime kasutamine nii positiivses olukorras kui pahandamiseks, juurdetulemise harjutamine ka muus situatsioonis kui ainult kinni panemiseks jne). Hästi käituvaid koeri vaadates on vahel tunne, et nad on nii tublid iseenesest. Nüüd tean, et tegelikult peab omanik palju tööd tegema. Olen õppinud palju nii enda kui koera kohta ja saanud isegi häid nippe oma laste kasvatamiseks! Aitäh! – Annemari

 

Treening on iga koera jaoks hädavajalik. Mitte seetõttu, et nad ilma koolituseta kurjad või halvad oleksid, vaid seetõttu, et nad on vangistuses elavad loomad. Koerad on väga palju aega omaette ja passiivselt. Sihipärane mõttetöö on neile sama hädavajalik kui igapäevased jalutuskäigud ja erinevates keskkondades viibimine. Kõik see aitab koeral maandada oma energiat ja see omakorda vähendab riski, et koer tekitab kahju teie majapidamisele või kaaskodanikele. (Tänu treeningule väheneb risk, et koer sööb ära pool diivanit (ja lisaks uue diivani ostule on vaja minna koeraga operatsioonile), sest koer on väsinud ja rahul.) Need on põhjused, miks iga koeraga peaks trenni tegema.

 

Mida õpid KPK kursusel?

 • Õpid oma koera jälgima. Hea koeraomanik tunneb koera kehakeelt ja oskab võrdlemisi täpselt ennustada, mida koer järgmiseks teeb.
 • Õpid paremini tundma oma koera. Milline isiksus ta on?
 • Õpid analüüsima situatsioone, mis elus ette tulevad. Kuidas näha ette, mis kohe juhtuma hakkab?
 • Õpid kasutama varustust (rihm, preemiad, klikker jm). Hea varustus tuleb kasuks ainult siis, kui me seda osavalt kasutada oskame.
 • Õpid oma keha jälgima. Kehateadlikkus on loomatreenimises väga oluline, sest koerad on väga osavad kehakeele lugejad.
 • Õpid loomatreenimise teooriat ja tehnikat. Kuidas soovitud käitumisi “koerast kätte saada”?  Kuidas neid tugevamaks või nõrgemaks muuta? Kuidas me enda soove koerale arusaadavaks teha saame?

 

Mida õpib koer KPK kursusel?

Kogu KPK kursuse läbivateks teemadeks on:

 • usaldusliku suhte tugevdamine,
 • inimesega kontakti hoidmine,
 • inimese antud vihjetele vastamine,
 • toimetulek piiratult olemisega,
 • enesekontroll.

Moodulite kaupa varieeruvad need käitumised, mis nimetatud eesmärkideni jõudmisele kaasa aitavad.

 • Lähtun koolitustel alati õppija tasemest ja tempost. Koerad ja inimesed on kursust alustades erineval tasemel ning tavaliselt ka lõpetavad eri tasemel.
 • Inimeste vajadused on erinevad, seetõttu erinevad ka nende nõudmised koerale. Seetõttu tuleb mõnel omanikul analüüsida, kuidas temal sellest konkreetsest käitumisest kõige enam kasu oleks ning teha treeningplaani muutused.

Mida see kursus sinu elus muudab?

Usalduslik suhe on see, millest paljud koera võttes unistavad, aga sageli sumbub see unistus kuhugi igapäevasahkerdustesse. Usalduse tugevdamine on oluline iga tegevuse juures, mida sa oma koeraga ette võtad. Kuidas seda teha, selles osas aitan sind nii hästi kui oskan.

Kui sa suudad vilunult kasutada treenimisvahendeid, tead õppimisteooriat, oskad kasutada lihtsamaid treenimisvõtteid ja oskad adekvaatselt hinnata oma koera võimeid, suudad sa õpetada praktiliselt kõike, mida sul igapäevaeluks koeraga vaja läheb. Kodukoera põhikoolitusest saad osksused terveks eluks.

Kui koer teab, et teatud viisil käitumist märgatakse ja ta saab midagi head teatud viisil käitumise eest, siis muutub teie igapäevaelu rahulikumaks, sest koer pakub rohkem neid käitumisi, mis ka sulle sobivad (nt istumine, juurdetulek, kontakt).

Kodukoera põhikoolitus- 3 moodulit

KPK1- Parem kontakt

foto: Reeli Kuhi-Thalfeldt
foto: Reeli Kuhi-Thalfeldt

Käitumised, mida koerale õpetame: pilkkontakt, puudu, jäta-palun, mäng ja reeglid, üksiolek, anna, rihma piirid.

Esimeses  moodulis alustame päris algusest. Õpime, kuidas käsitseda rihma ilma ennast ja koera sisse mässimata. Kuidas hoida koera rihmas ilma teda tirimata, ent ka rihma järel lohisemata. Kuidas panna paika piire, õpetada koera üksi olema jm. Väga oluline on, et inimene õpiks varustust kasutama efektiivselt ja mugavalt. Teeme palju kontakti parandavaid harjutusi, mille valdamine on eelduseks 3. moodulis, jalutamise kursusel, osalemiseks.

Esimene moodul algab 2-tunnise sissejuhatava ilma koerata tunniga (kursus käib koos 7 korral).

KPK2- Head kombed

Käitumised, mida koerale õpetame: lama, seisa,  puhka, uksest väljumine ilma tormamata, enesekontroll toidu, mängu ja muude ressursside juures, hooldusprotseduurid.

Miks on positsioonide süsteemne õpetamine oluline

 1. Õpetades hoolikalt  (nt seismist ja lamamist), saame koera paremini “sõna kuulama”, see tähendab, et ta ei istu, kui tal palutakse lamada vms.
 2. Õpetades  koerale süsteemselt mitmeid käitumisi, kujuneb inimesel hea ettekujutus sellest, kuidas käitumise edukas treenimine välja näeb.
 3. Hooldusprotseduuridega harjutamine (küüntelõikus, harjamine, kõrva-ja suuhooldus) on koera tervise seisukohalt oluline. Loomade vabatahtlik koostöö nende protseduuride juures parandab nende heaolu märgatavalt.

KPK3- Jalutame KOOS!

Selle 8-tunnise kursuse käigus teeme erinevaid harjutusi koos liikumise parandamiseks. Koos liikumise all pean silmas nii rihmas kui rihmata jalutamist ning juurdetulekut.

Sellel kursusel osalemise eelduseks on 1. ja 2. mooduli läbimine.

Teema on loomulikult oluline kõigile omanikele – kes ei tahaks teha idüllilisi jalutuskäike. Kui vaid see koer ei sikutaks… Esimene tund on jällegi ilma koerata sissejuhatav kohtumine, kus arutame läbi olulised koera heaolu ja igapäevaelu puudutavad küsimused, mis seostuvad tihedalt ka jalutuskäikudega. Järgnevates tundides teeme  harjutusi, mille sihiks on harmoonilised KOOS jalutuskäigud nii linnatänaval kui looduses. Rihmas või rihmata -see pole ju tähtis, tähtis on, et KOOS oleks.

NB! Tõsiseid ja kaua kestnud probleemkäitumisi ei käsitleta ühegi ülalnimetatud kursuse käigus. Kui teil on selline probleem, siis palun võtta ühendust individuaalkonsultatsiooni aja kokku leppimiseks.

 

Kui tuled koeraga trenni…

 • Esimesse tundi (loengusse) võta kaasa vaktsineerimistunnistus!
 • Ära sööda oma koera vähemalt 2 tundi enne trenni!
 • Enne trenni tulekut jaluta oma koera lühidalt, lase tal ära teha hädad ning korista oma koera järelt!
 • Tule trenni hea tujuga, olles valmis uuteks väljakutseteks, mida Sinu treeningpartner sulle pakub!
 • Oksendava, kõhulahtisuses, lonkava, haige või  jooksuajas  koeraga ei tohi tunnis osaleda. Sel juhul on oodatud omanik ilma koerata.
 • Alati võta trenni kaasa: klikker, koera lemmikmänguasi, tavaline nahast või tekstiilist kaelarihm, umbes 2m pikkune jalutusrihm.
 • Suur hulk (u 0,5 l – 0,75 l karbi täis) väikeseks lõigutud maiuseid.
 • Maiusteks sobivad: keedetud kanamaks, kanasüdamed, erinevad keedetud siseelundid. Teatud olukordades sobivad ka juust, kanapallid, -pihvid, viinerid, sardellid vms. Ettevaatlik peab olema erinevate krõbinatega.
  Palun katseta eelnevalt kodus, kas maius, mida kavatsed kaasa võtta, koerale ka maitseb ja ega see tal kõhtu lahti tee! Maius peab olema kergesti alla neelatav ja koer ei peaks seda närima. 
 • Võta alati kaasa närimiskont, mis peaks vastu 10-20 minutit sobib ka täidetud KONG, mida närida siis, kui harjutusi parajasti teha ei saa, aga midagi teha tahaks.
 • Agressiivne ja väga ärev koer ei sobi Kodukoera põhikoolitusse. Sellisele koerale on kohasem individuaalkoolitus.