Kodukoera põhikoolitus – vajalik igale koeraomanikule

Kodukoera põhikoolitus keskendub koeraomaniku koolitamisele. Hästi haritud omanik on oma koerale hea sõber, kes soovib ja oskab koera vajadustele vastu tulla. Koer, kelle vajadused on rahuldatud, on meeldiv kaaslane.

Kristina õpetus ei ole ainult tehniline trenn, vaid väga palju sisaldab see ka omaniku mõtlemise, hoiakute ja koera mõistmise vormimist. See on äärmiselt tänuväärne. Enne KPK koolitusi ei osanud ma näha neid signaale, mida mina ise koera jaoks segaselt või valesti andsin. (nt nime kasutamine nii positiivses olukorras kui pahandamiseks, juurdetulemise harjutamine ka muus situatsioonis kui ainult kinni panemiseks jne). Hästi käituvaid koeri vaadates on vahel tunne, et nad on nii tublid iseenesest. Nüüd tean, et tegelikult peab omanik palju tööd tegema. Olen õppinud palju nii enda kui koera kohta ja saanud isegi häid nippe oma laste kasvatamiseks! Aitäh! – Annemari

Treening on iga koera heaolu jaoks hädavajalik. Mitte seetõttu, et nad ilma koolituseta kurjad või halvad oleksid, vaid seetõttu, et nad on vangistuses elavad loomad. Koerad on väga palju aega omaette ja passiivselt. Sihipärane mõttetöö on neile hädavajalik, nagu ka igapäevased jalutuskäigud ja erinevates keskkondades viibimine. Kõik see aitab koeral maandada oma energiat ja see omakorda vähendab riski, et koer tekitab kahju teie majapidamisele või kaaskodanikele. (Tänu treeningule väheneb risk, et koer sööb ära pool diivanit (ja lisaks uue diivani ostule on vaja minna koeraga operatsioonile), sest koer on väsinud ja rahul.) Need on põhjused, miks iga koeraga peaks trenni tegema.


Kodukoera põhikoolitus- 4 moodulit

KPK1

Kodukoera põhikoolitus 1- Parem kontakt

Käitumised, mida koerale Kodukoera põhikooltuse 1. moodulis Parem kontakt õpetame: pilkkontakt, puudu, jäta-palun, mäng ja reeglid, üksiolek, anna, rihma piirid.

Esimeses  moodulis alustame päris algusest. Õpime, kuidas käsitseda rihma ilma ennast ja koera sisse mässimata. Kuidas hoida koera rihmas ilma teda tirimata, ent ka rihma järel lohisemata. Kuidas panna paika piire, õpetada koera üksi olema jm. Väga oluline on, et inimene õpiks varustust kasutama efektiivselt ja mugavalt. Teeme palju kontakti parandavaid harjutusi, mille valdamine on eelduseks 3. moodulis, jalutamise kursusel, osalemiseks.

Esimene moodul algab 2-tunnise sissejuhatava ilma koerata tunniga Kursusel on 7 kohtumist.


Kodukoera põhikoolitus 2- Head kombed

Heade kommete kursusel on kaks olulist liini. Kuidas treenida käitumist nii, et ma saaks usaldusväärse, ettearvatava ja hästi töötava käitumise, kus koer vastaks vihjele kiiresti ja suudaks käitumist sooritada ka siis, kui keskkonnas on liikumist ja segajaid. Teine liin on hooldusprotseduurid, mille treenimisel arendame usaldust ja sageli ka enesekontrolli. Kõik sellel kursusel omandatavad oskused on olulised nii järgmisel kursusel kui igapäevaelus näiteks koeraga jalutamas käies.

Teine moodul algab 1-tunnise sissejuhatava ilma koerata tunniga Kursusel on 8 kohtumist.


Jalutame KOOS

Kodukoera põhikoolitus 3- Jalutame KOOS

Selle 8-tunnise kursuse käigus teeme erinevaid harjutusi koos liikumise parandamiseks. Koos liikumise all pean silmas nii rihmas kui rihmata jalutamist ning juurdetulekut.

Sellel kursusel osalemise eelduseks on 1. ja 2. mooduli läbimine.

Teema on loomulikult oluline kõigile omanikele – kes ei tahaks teha idüllilisi jalutuskäike. Kui vaid see koer ei sikutaks… Esimene tund on jällegi ilma koerata sissejuhatav kohtumine, kus arutame läbi olulised koera heaolu ja igapäevaelu puudutavad küsimused, mis seostuvad tihedalt ka jalutuskäikudega. Järgnevates tundides teeme  harjutusi, mille sihiks on harmoonilised KOOS jalutuskäigud nii linnatänaval kui looduses. Rihmas või rihmata -see pole ju tähtis, tähtis on, et KOOS oleks.

Kolmanda mooduli sissejuhatava nädala töö toimub Moodle keskkonnas. Järgmised 4 tundi toimuvad koolitussaalis, viimased 3 tundi tänavatel.


Tutvustame lähemalt Kodukoera põhikoolituse mooduleid: Parem kontakt, Head kombed, Jalutame KOOS ja Hooldusprotseduurid.

Kodukoera põhikoolitus 4 – Hooldusprotseduurid

Sellel 6-tunnisel kursusel tegeleme jälle põhjalikult hooldusprotseduuride ja meditsiiniprotseduuridega. Keskendume sellele, kuidas saavutada koera vabatahtlik koostöö protseduure tehes.

Kursusel harjutame algasendeid erinevateks protseduurideks, harjutame erinevaid sihtmärke ning jälgime hoolikalt koera kehakeelt, et õppida mõistma, millal ta end hästi tunneb ja millal meil on vaja rohkem tööd teha, et koer protseduuri meeldivana tajuma hakkaks.


NB! Tõsiseid ja kaua kestnud probleemkäitumisi ei käsitleta ühegi ülalnimetatud kursuse käigus. Kui teil on selline probleem, siis palun võtta ühendust individuaalkonsultatsiooni aja kokku leppimiseks.

Kui tuled koeraga trenni…

 • Esimesse tundi (loengusse) võta kaasa vaktsineerimistunnistus!
 • Ära sööda oma koera vähemalt 2 tundi enne trenni!
 • Enne trenni tulekut jaluta oma koera lühidalt, lase tal ära teha hädad ning korista oma koera järelt!
 • Tule trenni hea tujuga, olles valmis uuteks väljakutseteks, mida Sinu treeningpartner sulle pakub!
 • Oksendava, kõhulahtisuses, lonkava, haige või  jooksuajas  koeraga ei tohi tunnis osaleda. Sel juhul on oodatud omanik ilma koerata.
 • Alati võta trenni kaasa: klikker, koera lemmikmänguasi, tavaline nahast või tekstiilist kaelarihm, umbes 2m pikkune jalutusrihm.
 • Suur hulk (u 0,5 l – 0,75 l karbi täis) väikeseks lõigutud maiuseid.
 • Maiusteks sobivad: keedetud kanamaks, kanasüdamed, erinevad keedetud siseelundid. Teatud olukordades sobivad ka juust, kanapallid, -pihvid, viinerid, sardellid vms. Ettevaatlik peab olema erinevate krõbinatega.
  Palun katseta eelnevalt kodus, kas maius, mida kavatsed kaasa võtta, koerale ka maitseb ja ega see tal kõhtu lahti tee! Maius peab olema kergesti alla neelatav ja koer ei peaks seda närima. 
 • Võta alati kaasa närimiskont, mis peaks vastu 10-20 minutit sobib ka täidetud KONG, mida närida siis, kui harjutusi parajasti teha ei saa, aga midagi teha tahaks.
 • Agressiivne ja väga ärev koer ei sobi Kodukoera põhikoolitusse. Sellisele koerale on kohasem individuaalkoolitus.