Kristina Mägi

Algus koeranduses

2003. aastal sain oma kaua oodatud esimese koera. Labradori, kelle nimeks sai Mürgel. Algusest peale oli minu prioriteediks hea ja usaldusväärne suhe koeraga.
Tol ajal oli raske leida koolitajat, kes ei pea õigeks koera sakutamist või raputamist või ka rihmast tõmbamist. Seega pidin palju ise õppima, et teha teadlikke valikuid. Vahel pidin ka treeneri soovitatud lahendustest loobuma, kui ma seda koerale kahjulikuks pidasin.
Mürgli esimeste eluaastate jooksul oli meie treenimisteel väga oluline Mürgli kasvataja Haita-Maarit ZahharovMaarit oli ka see, kes mulle alguses klikkerkoolitust tutvustas. Minu siiras tänu Maaritile nii suurepärase koera kui kogu toetuse, nõu ja innustamise eest!  Tiia Ariko (tuntud ka kui Rebane) oli teine meie oluline nõuandja Mürgli noorusajal. Aitäh Sulle, Rebane!

Kui Mürgel oli umbes 6-kuune, kuulsin esmakordselt klikkerkoolitusest ning klikkeri kasutamist alustasin Tiimarist ostetud 2-kroonise plekist pardiga 🙂 Kuigi kogemuste puudumise tõttu polnud tegemist just tipptasemel treeninguga, oli algus väga põnev. Proovisime erinevaid trikke ja peamiselt klõpsisin ilma erilise selge eesmärgita. Varsti olin aga “konksu otsas” ja kõigil võimalikel klikkerkoolitustel, mida siinmail korraldati. Eriti oluliseks pean Tommy Wireni ja Jaana Rajanmäki poolt läbi viidud klikkerkoolitust 2004. aastal.

Koolitajaks

Et treenisin omal käel, tuli palju lugeda ning uurida koerte käitumise ja koolitamise kohta. Lõpuks tundus, et mõistlik oleks sooritada vajalikud protseduurid, et minust võiks saada Eesti Kennelliidu poolt atesteeritud koolitaja. Ühtlasi ajendas mind seda sammu ette võtma asjaolu, et Eestis napib klikkerkoolitajaid (ja Lõuna-Eestis ka ilma sunnita koolitavaid treenereid).2007. aasta suvel sooritasin Eesti Kennelliidu koolitaja baaseksami.
2010. aasta veebruaris sooritasin edukalt koolitaja pädevuseksami sõnakkuulelikkuse alal ning minust sai EKL-i atesteeritud koolitaja.

Koolitusel keskendun inimese oskuste arendamisele ja koertele igapäevaeluks vajalike oskuste õpetamisele. Pole väga suurt vahet, kas koer on võistlus- või kodukoer. Koera vajadustesse tuleb ikka sama tõsiselt suhtuda. Minu jaoks on oluline, et minu koolitustel osalenud koeraomanik  teaks käitumise seaduspärasid ja mõistaks koerale iseloomulikke käitumismustreid. Samuti on oluline, et iga omanik oskaks oma koerale lihtsamaid käitumisi õpetada. Minu koolituste ülim eesmärk on aga aidata omanikel ja koertel jõuda sinnani, et  omanik ja koer on koos rõõmsad ja rahul, sest nad arvestavad üksteise vajadustega.

Minu õpingud maailma tippkoolitajate juures

Koerandusmaailmas on väga palju segaseid ja sageli vastukäivaid soovitusi. Mina olen valinud endale õpetajad, kes lähtuvad alati looma heaolust.  Koerandusmaailmas on ka palju erinevaid tiitleid, sertifikaate jms. Minu jaoks on olnud oluline, et ma ise areneks analüüsivaks, heade tehniliste oskustega koera vajadusi märkavaks ja primaarseks pidavaks treeneriks.

Kay Laurence ja Ken Ramirez

2010. aasta suvel õnnestus külastada Kay Laurence’i koolituskeskust Wag More Barn’i Inglismaal ning osaleda seal seminaridel ja vaadata mõningaid tunde. Samuti osalesin augustis Roskildes Canis koertekooli korraldatud seminaril, kus olid oma ala tipud loenguid lugemas. Lektoriteks olid Ken Ramirez, Kathy Sdao, Michele Pouliot. Kohtumine maailmatasemel treeneritega on vägev inspiratsiooniallikas!

Ken Ramirez, Kristina Mägi
Ken ja Kristina Riminis 2011

2011. aasta mais osalesin Itaalias  Ken Ramirez‘e peetud seminaril. Käsitluse all oli hulgaliselt huvitavaid ja vajalikke teemasid.

2011. aastal osalesin Kay Laurence’i juures järgmistel internetikursustel: Microshaping, Rules of Play, Teaching Life and Rehabilitation Skills, Teaching Puppys and Adolescents.

2011. aasta sügisel omandasin kursuse Clicker Trainers Competency Assessment Program eduka läbimise tulemusena CAP 1 ja 2 tunnistuse. See on kursus, kus hinnatakse treeneri oskusi nagu treeningu planeerimine, sobiva keskkonna loomine, treeningu läbiviimine ja nõudmiste tõstmine. Samuti hinnatakse praktilisi oskusi nagu klikkeri kasutamine, efektiivne premeerimine, vormimine jne.

Intelligent Dog Training Course tunnistus
IDTC2 tunnistus

2012. aastal alustasin Kay Laurence’i juures 2-aastase kursusega Intelligent Dog Trainer’s Course, mille käigus võeti üksipulgi lahti teemad alates koera ja inimese vahelisest sidemest kuni koos jalutamiseni ja varustuseni, mida igapäevaselt kasutame.

TAGteach Primary Seminar

8.-9. septembril 2013 osalesin kahepäevasel seminaril TAGteach Primary Certification Seminar. Selle seminariga sai alguse minu suur huvi selle vastu, kuidas kasutada inimeste õpetamisel tõhusalt positiivset kinnistust. Seminari viis läbi Theresa McKeon, kes on TAGteachile alusepanija ja suurepärane koolitaja. TAGteachi kohta võib väga laias laastus öelda, et see on klikkerkoolitus inimestele. TAGteachi eesmärk on õppija õnnestuma panna. Õppija õnnestub, kui treener/ õpetaja on endale väga hästi selgeks teinud, kuidas näeb välja ideaalkäitumine. Lisaks on õpetajal täiesti selge ülevaade sellest, millised oskused peab õppija saavutama enne, kui ta lõppkäitumiseni jõuab ja kuidas teda edult edule juhtida. Väga põnev ja mõnus on õppida TAGteachi kaudu, sest treener on alati õppija poolel ning juhib ning aitab, mitte ei sõima ja alaväärista.

ClickerExpo  ja Intelligent Dog Training Course

2014. aasta oktoobris osalesin esimesel Euroopas peetud koerakoolitajate konverentsil Clicker Expo, mis toimus Manchesteri lähedal. 3 päeva vältel sai näha väga huvitavaid loenguid ja õpitubasid erineveatel loomatreenimist avavatel teemadel. Loomulikult on selline üritus suurepärane ka, et kohtuda vanade heade sõpradega ning luua uusi tutvusi.

Kay Laurence, Kristina Mägi, ClickerExpo
Kay Laurence ja Kristina ClickerExpo’l Manchesteris 2014

TAGteach Summit Veronas ja Advanced Seminar Gloucesteris

Theresaga- TAGteachSummit, Verona, 2015
Theresa McKeon ja Kristina TAGteach Summitil Veronas 2015

2015. aastal osalesin Veronas 1. TAGteach Summitil. Sai kuulatud põnevaid ettekandeid ja vahetatud mõtteid suurepäraste treenerite ja koolitajatega – Theresa McKeon, dr Susan Friedman, Laura Monaco-Torelli. Ettekande tegi ka grand old lady Karen Pryor, kes tutvustas oma uusimaid uurimissuundasid ortopeediakirurgia tudengitele praktiliste (opereerimise) oskuste õpetamisel.  Kui TAGteachi on varem kasutatud eripedagoogikas, erinevatel spordialadel (iluvõimlemine, golf, jalgpall) ning kalandusäris, siis nüüd kasutatakse TAGteachi ka ortopeediakirurgide väljaõppeks, kindlustusäris müügikõnede efektiivsuse tõstmiseks ja tantsijate loovuse arendamiseks.

2017. aasta alguseks olin oma TAGteachi töödega sealmaal, et Birminghamis TAGteach Advanced seminaril (Theresa McKeon ja Luca Canever) tehtud ettekande järel sain kätte oma 2. taseme sertifikaadi.

Trainer Accredited by Kay Laurence ja CoopCare2018

Suvest 2017 olen osalenud taas Kay Laurence’i  kursusel Trainer Accredited by Kay Laurence, mis on olnud tohutult nõudlik ja  kasulik. Kay oma tuntud headuses.

2018. juunis külastasin Rootsis Laura Monaco Torelli ja Eva Bertilssoni koolitust Cooperative Care – kuidas jõuda looma vabatahtliku koostööni hooldus- ja meditsiiniprotseduuridel.

Nina

Kristina ja Nina 2018
Kristina ja Nina

2015. aasta kevadel saabus mu perre veel üks õpetaja- labrador Nina. Nina oli põrkav koer.  Nina on väga tundlik ja aktiivne koer, kes aitab mul iga päev õppida kannatlikku meelt ning praktiseerida harjutusi ja oskusi, mida ma ka oma õppijatele õpetan. Nina on pidevalt jätkuv treenimisprojekt ja oma perele kõige mõnusam kaisuloom, keda põhjapoolkeral nähtud.

Mida pean koolituses oluliseks

 • Peamine eesmärk on luua tugev alus oma koeraga usaldusväärsete suhete loomiseks.
 • Selle eesmärgi saavutamiseks õpib inimene treenimisoskuseid, mis võimaldavad tal koera käitumist juhtida soovitud viisil, mille tulemuseks võib inimene saada endale nö sõnakuuleliku koera.
 • Hea Koera kursused on hoolikalt läbi mõeldud ning loodud nii inimese kui koera õppeprotsessi  silmas pidades.
 • Turvaline ja positiivne õhkkond koolitustel, hästi läbi mõeldud juhised ning samm-sammult kasvavad nõudmised tagavad positiivse õppimiskogemuse mõlemale – koerale ja inimesele.
 • Hea Koer hindab kõrgelt avatud meelt ja innukat õppimist.
 • Treenimisoskused, mida arendame läbi kõigi kursuste:
  • jälgimisoskus
  • ajastusoskus
  • kinnistuse üleandmine
  • ohutu mängimine
  • sujuv rihma käsitlemine
  • nõudmiste tõstmine
 • Treenimisstrateegiad, mida arendame erinevatel kursustel:
  • käitumise tabamine
  • käitumise esilekutsumine
  • oskuslik meelitamine
  • vormimine

One thought on “Kristina Mägi

Comments are closed.